tds

Festiwal otworzy wystawa zdjęć w holu głównym Orlego Gniazda.

Swoje zdjęcia przez cały czas trwania wydarzenia w Holu Orlego Gniazda, prezentować będzie Jan Nyka - fotograf związany z bieganiem górskim od początków swojej pracy twórczej. Jego fotografie trafiały na okładki magzynu "Miesięcznik Bieganie" oraz "Ultra".

Jedna z wystawa zdjęć artysty prezentowana była podczas biegu im. Franciszka Marduły w Zakopanem w 2017 roku. Jan jest również biegaczem, wielokrotnie startował w biegach na górskich, długich dystansach. Towarzyszył na trasie Marcinowi Świerc w tegorocznym starcie biegu TDS w ramach Ultra Trail Du Mount Blanc. Jest równie jednym z inicjatorów "Memoriału chodu tatrzańskiego", którego druga edycja odbyła się w sierpniu tego roku w Zakopanem.

O fotografie najpiękniej opowiadają jego przyjaciele, więc spotkanie z nim poprowadzi jeden z nich, autor poniższych słów - Mikołaj Kowalski- Barasznikow.

"Jan Nyka to artysta, u którego bieganie spotyka się z fotografią na górskim szlaku. Efektem są prace, które wykraczają daleko poza schematy - piękno biegów górskich przybiera na nich malarską, a czasem wręcz rzeźbiarską formę. Dbałość o kompozycję, staranny wybór tła, gra kolorów i niezwykli bohaterowie - to znaki rozpoznawcze Jana Nyki, bez wątpienia jednego z najoryginalniejszych i najbardziej charakterystycznych fotografów w świecie ultratrailu".

JAN NYKA - FOTOGRAFIA